O imenu

Često nas pitaju kako smo našoj ustanovi dali ime. Kada smo donele odluku da osnujemo školu i vrtić, počele smo da razmišljamo o pravom imenu za našu viziju vaspitanja i obrazovanja. Razgovarale smo sa našim roditeljima, mnogim prijateljicama i prijateljima i ljudima iz struke, a onda se ime samo nametnulo - poteklo je od jednog poklona.

Mama nam je poklonila po jedno staro pero, crvene i žute boje. Pero se koristilo kao sredstvo za pisanje u davnim vremenima, a danas predstavlja simbol za sticanje znanja. Mi smo želele da kreativnošću povežemo tradicionalno i savremeno, nacionalno i internacionalno. Tako se rodila ideja da školu nazovemo Kreativno pero. I danas smatramo da je ime autentično, a posebno nam je drago što je u njegovom izboru učestvovala naša porodica.

Prva godina, školska: početak i mladost

To je bio početak! Sve je bilo novo, sveže... Dominirala je mladost, entuzijazam, ali i ozbiljnost, zrelost, posvećenost i želja da stvorimo izuzetan vrtić i školu. Od prvog dana bili smo vaspitno-obrazovni sistem koji izlazi u susret dečjim potrebama kroz inkluzivno obrazovanje - usmerenost ka svoj deci i pružanje podrške deci kojoj je potrebna dodatna pomoć u učenju, kao i izuzetnim talentima. Danas možemo reći da je to bila godina u kojoj se od nas zahtevao veliki rad i posvećenost.

Druga godina: promene

Te godine cilj nam je bio da rastemo i razvijamo se u skladu sa našom vizijom. U svim učionicama uvedene su interaktivne table - najsavremenija nastavna tehnologija koja otvara neslućene mogućnosti u radu sa decom. Mi smo, kao osnivačice Kreativnog pera, težile boljoj, uspešnijoj i savremenijoj školi. Vodilo nas je iskustvo sopstvenog školovanja i ideja o značaju obrazovanja, u koju duboko verujemo.

Treća godina: stručno usavršavanje

Treću godinu postojanja obeležilo je dobijanje saglasnosti za bilingvalni rad na srpskom i engleskom jeziku i razvijanje naše ustanove kao internacionalne obrazovne ustanove. Zaključile smo da je najvažnije ulagati u ljude i to smo i uradile. Susret sa Marijom Teohari, svetski priznatom konsultantkinjom u oblasti obrazovanja, otvorio nam je vrata ka novim projektima, u skladu sa našim ciljem da se razvijamo i napredujemo. Stručno usavršavanje nastavnika i nastavnica obeležilo je ovu godinu i doprinelo stasavanju škole i vrtića u svakom smislu (pristup deci, izgled škole i vrtića, internacionalna orijentacija, bilingvalna nastava).

 

Četvrta godina: nova akademska dimenzija

Timski rad i saradnja na nivou celog sistema doprineli su jačanju Kreativnog pera. To je dalo novu dimenziju našem radu i ispoljilo se u postignutim rezultatima. Sve se uskladilo, i organizacija rada, i novi projekti, vannastavne aktivnosti, nastupi i takmičenja. Zajedno sa porastom broja dece, učenika i učenica i interkulturalnim pristupom, Kreativno pero postaje bogatije za program Letnje škole i fakultativne programe Kreativnog pera plus. I na kraju, vrtić i škola su bili zajedno u Tolstojevoj 58. Širenju interkulturalnog duha doprineo je dolazak većeg broja dece iz sveta i iz internacionalnih škola. Konačno smo osetile da je naša vizija počela da se ostvaruje.

Peta godina: akreditacija za Kembridž program

Veoma značajan datum u razvoju našeg sistema predstavlja januar 2012. godine. Ustanova je tada postala deo internacionalnog Kembridž sistema međunarodnih ispita. Kao deo važne i prepoznatljive internacionalne obrazovne platforme, započinje realizaciju Kembridž programa i programa Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije. Sticanje akreditacije ispunilo nas je ponosom, ali i podstaklo našu odgovornost u prihvatanju obaveze da vaspitanje i obrazovanje naših đaka bude prepoznatljivo širom sveta.

Šesta godina: prva godina implementacije Kembridž programa

Školska 2012/2013. godina obeležena je angažovanjem na integraciji dva značajna obrazovna programa, što postaje specifičnost naše ustanove. U prvi plan istaknuta je aktivna pozicija učenika i učenica i razvoj kritičkog mišljenja. Sedište naše ustanove nalazilo se u Tolstojevoj 58, a sa povećanjem broja učenika i učenica otvorilo se izdvojeno odeljenje u Tolstojevoj 51. Tokom ove školske godine, uz pomoć obrazovne platforme Edmodo, započeta je realizacija projekta Izokrenuta učionica. U okviru ovog projekta nastavnici i nastavnice postavljaju različite materijale relevantne za temu koja će se tek obrađivati na času i tako upućuju učenike i učenice da proučavaju te materijale i daju svoje mišljenje ili sud o temi koja se obrađuje. Takođe, na ovaj način se obrazovne platforme koriste kao instrumenti za zajedničko istraživanje.

Sedma godina: prva mala matura

Stasava prva generacija naših maturanata i maturantkinja, sa izuzetnim rezultatima na završnim i Kembridž ispitima. Cela godina protekla je u znaku pripremanja učenika i učenica za ispit zrelosti kroz programe profesionalne orijentacije, kao i karijerno savetovanje. Na inicijativu roditelja naših učenika u učenica, pripremljen je elaborat za otvaranje gimnazije, koje je planirano za narednu školsku godinu.

Osma godina: otvaranje gimnazije

Godine 2014/2015. sa radom je počela i gimnazija opšteg tipa i na ovaj način je naš sistem postao celovit. U ovoj godini postajemo i dvoodeljenjska škola u odeljenjima mlađih razreda, tako da zbog povećanog broja učenika i učenica i otvaranja gimnazije, naš sistem koristi i objekat u Čakorskoj 3. Takođe, ove godine, kao poseban rezultat dugogodišnjeg partnerstva, izdvaja se rad Asocijacije roditelja na podsticanju kulturnog i javnog života ustanove i pokretanju humanitarnih aktivnosti. Asocijacija roditelja je u velikoj meri uticala na promovisanje značaja saradnje ustanove i roditelja. Veza između naše dece, roditelja i ustanove postala je čvršća i pokrenut je novi duh promene i partnerstva.

Deveta godina: tableti u nastavi

Devetu godinu postojanja našeg sistema obeležili su projekti koji su unapredili kvalitet obrazovno-vaspitnog rada uvođenjem informaciono-komunikacionih tehnologija. Ove tehnologije prate potrebe savremene generacije učenika i učenica. Škola je za njih obezbedila tablete, a u ovoj godini realizovani su i drugi projekti. Osim Edmoro platforme za onlajn učenje, naši učenici i učenice koriste i druge obrazovne platforme poput Khan Academy i Moodle, a učestvuju i u projektu Gejmifikacija i primeni aplikacija poput Class Dojo i Classcraft. Uspešan rad Kreativnog pera u ovoj godini krunisan je prvim mestom na republičkom takmičenju učenika i učenica srednjih škola iz srpskog jezika.

Deseta godina: međunarodni projekti

U jubilarnu, desetu godinu, ulazimo sa ostvarivanjem cilja koji se odnosi na povezivanje naše škole sa drugim školama na međunarodnom nivou. Kreativno pero učestovovalo je na CARnet konferenciji u Rovinju, a naši nastavnici i nastavnice uspešno su predstavili svoje radove o algoritamskom mišljenju i platformi za onlajn učenje. U decembru 2016. godine ostvarili smo saradnju sa šest evropskih škola u sklopu realizacije projekta Advent kalendar, u okviru platforme Etwinning.

U januaru 2017. godine Vaspitno-obrazovni sistem Kreativno pero postaje zvanični Kembridž centar za profesionalni razvoj i stiče licencu da obučava prosvetne radnike prema Kembridž standardima, kao i da izdaje Kembridž sertifikate. Primere dobre prakse naši nastavnici i naše nastavnice predstavili su na značajnoj konferenciji Nove tehnologije u obrazovanju, održanoj u Beogradu, u februaru 2017. godine.

Vrhunac u oblasti međunaradne saradnje predstavlja naše učešće na međunarodnoj olimpijadi iz robotike, u Vašingtonu u julu 2017. godine, a učenici i učenice naše gimnazije predstavljali su nacionalni tim Srbije. Osnovni cilj ovog projekta je jačanje svesti o važnosti STEM karijere (STEM - nauka (science), tehnologija (technology), inženjerstvo (engineering) i matematika (mathematics)), kao dugoročne opcije za budućnost mladih i pružanje podrške interkulturnoj saradnji i razmenama, što je u potpunosti u skladu sa našim konceptom i dugoročnim ciljevima.

Jedanaesta godina: Intenzivno stručno usavršavanje, unapređivanje tematskog i interdisciplinarnog pristupa nastavi i veličanstven novogodišnji koncert

Ovu školsku godinu obeležilo je intenzivno stručno usavršavanje nastavnika i nastavnica, u okviru Centra za profesionalni razvoj nastavnika, u oblasti Nastava i učenje. Obuka je realizovana po Kembridž programu, sa programom od 120 sati stručnog usavršavanja. Šest naših nastavnica su dobile veoma visoke eksterne ocene za svoja portfolija i stekle vredne sertifikate. Dugo ćemo se sećati veličanstvenog novogodišnjeg koncerta koji su izveli naši učenici i učenice, roditelji, nastavnici i nastavnice. U školi smo dalje razvijali različite modele za primenu tematskog planiranja u nastavi i utvrdili da naši đaci veoma vole tematske dane! Tematski i interdisciplinarni pristup olakšava učenje, obezbeđuje trajnija znanja i pomaže u izgradnji kompetencija važnih za život u savremenom društvu. 

Dvanaesta godina: projekat Evropska iskustva za kvalitetnu školu i izuzetni rezultati na završnim ispitu i IGCSE i Kembridž ispitima

Razmatrajući prioritete za dalji razvoj našeg sistema, pripremili smo projekat mobilnosti nastavnike i stručnih saradnika Evropska iskustva za kvalitetnu školu, koji je odobrila Fondacija Tempus. Mi smo prva privatna škola kojoj je odobren ovakava projekat! Znanja i iskustva stečena u Finskoj i Estoniji ugradili smo u naše razvojne planove i primenili ih u strateškom planiranju i organizovanju nastave, unapređivanju projektne i tematske nastave, većoj upotrebi IKT-a i daljem razvijanju sistema stručnog usavršavanja. Osnovni pristup je podsticanje radoznalosti i motivacije, istraživanje i kreativnost, povezivanje sa stvarnim svetom, učenje van učionice i velika podrška učenicima i učenicama. Pored toga, naša iskustva i primere dobre prakse delili smo putem naših društvenih mreža, medija, stručnih tribina i obuka.

Kontinuiran rad na unapređivanju nastave, uvođenju inovacija i najboljih evropskih iskustava u obrazovanju, doveli su nas da odličnih razultata na završnom ispitu u osnovnoj školi, na IGCSE i Kembridž ispitima, čime smo ponovo pokazali da delimo zajedničke vrednosti i ciljeve, razumemo potrebe dece, učenika i učenica i uspešno integrišemo dva programa, program Ministarstva prosvete i Kembridž program. Naši učenici i učenice su imali najbolje rezultate među privatnim školama i ostvarili rezultat znatno iznad republičkog proseka! Naši đaci su bili veoma uspešni i na Kembridž ispitima iz engleskog jezika, matematike i primenjenih nauka. Posebno smo ponosni na učenike i učenice drugog razreda naše gimnazije, čiji je prosečan rezltat na ispitu iz matematike bio 92%.

Trinaesta godina – učenje na daljinu u Kreativnom peru

Nakon što je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja obave-stilo ustanove o prelasku obrazovnog sistema na učenje na daljinu usled pandemije izazvane koronavirusom, VOS Kreativno pero (Predškolska ustanova, Osnovna škola i Gimnazija) iskoristio je svoje višegodišnje iskustvo u korišćenju različitih platformi i digitalnih alata. Pošli smo od onoga što smo godinama gradili, od međusobnog poverenja i partnerskog odnosa sa našim roditeljima kojima smo omogućili da prate naše digitalne učionice i sve aktivnosti. Platforme i digitalni alati koje koristimo omogućili su nam kreiranje podsticajne i kreativne nastave i uspešno praćenje rada i napredovanja. Deca, učenici i učenice su imali veliku podršku i pomoć, mogli su direktno da komuniciraju  sa svojim vaspitačicama, nastavnicama i nastavnicima i Stručnim timom uz pomoć digitalnih alata, postavljaju pitanja i traže dodatne informacije. I Dan škole smo obeležili preko onlajn platformi, kreativno i lepršavo, kao što to samo mi znamo! Sa ponosom možemo da istanemo da smo prva predškolska ustanova u Srbiji koja je realizovala aktivnosti preko Edmodo platforme! Ovu godinu obeležila je i naša podrška unapređivanju rada PU Akvica (izrada programa, vizuelni identitet ustanove, obuka zaposlenih, aktivnosti naših vaspitačica sa decom u tom vrtiću).

Nastavili smo sa primenom programa Mind UP, koji promoviše Fondacija Novak Đoković. Ovaj program pomaže deci da prepoznaju, razumeju i pravilno isražavaju svoje osećanja. Pored toga, započeli smo sa primenom njihovog programa Azbuka dobrih navika, u kojem deca svakodnevno uče o zdravim navikama u ishrani, pripremaju i i uzgajaju povrće u zajedničkoj bašti.

Četrnaesta godina – podrška u učenju na daljinu i visoka postignuća

Naša upornost i znanje, kao i strupljivo građenje kompetencija zaposlenih, omogućii su nam da pružimo dodatnu podršku našim učenicama i učenicama - časove u učionici su mogli da prate i učestvuju u radu i putem interneta, iz svojih domova. Veoma uspešno smo realizovali niz uglednih časova, a naše onlajn kompetencije pokazali smo i prilikom izvođenja Svetosavske himne. Na međunarodnoj olimpijada u robotici zauzeli smo 7. mesto, u veoma velikoj konkurenciji i sa malim razlikama među najboljim timovima! Dobili smo dve republičke nagrade na takmičenjima iz srpskog jezika i književnosti. Učenici i učenice 4. razreda Osnovne škole učestovali su u međunarodnom PIRLS istraživanju o čitalačkoj pismenosti koje u Srbiji realizuju Ministarstvo prosvete i Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja. Naša škola želi i na ovaj način da učestvuje u osiguranju kvaliteta obrazovanja i osmišljavanju strateških odluka u oblasti čitalačke pismenosti. Ponosni smo na naše gimnazijalce koji su svi upisali prestižne fakultete u zemlji i inostranstvu. Kreativno pero učestvuje u projektima koji se odnose na ekologiju i održivi razvoj, a naš tim uložio je veliki napor u osmišljavanju inovativne tehnologije koja bi mogla da pomogne u očuvanju tropskih kišnih šuma. Sa ovim projektom predstavljali smo jedini tim iz Srbije koji je učestvovao na velikom naučnom XPRIZE Rainforest takmičenju i našli smo se među 33 tima na svetu. 

Učenica šestog razreda osvojila je prvu nagradu na 26. Republičkom festivalu dečjeg muzičkog stvaralaštva Deca kompozitori (FEDMUS 2021), izvođenjem vokalne kompozicije Želja. Deca predškolske ustanove, osnovci, gimnazijalci i ceo naš kolektiv odgovorili su na #jerusalemachallenge i ples Jerusalema poklonili najhrabrijima i najhumanijima - borcima za život. Dan škole ove školske godine obeležio je naš film Romeo i Julija.

Petnaesta godina – uspešni projekti i naše nagrade van zemlje

Naša škola je osvojila prestižnu nagradu - Climate Action Project School of Excellence, priznanje koje dodeljuju Cartoon Network i Climate Action Project, pod pokroviteljstvom Take Action Global, i našla se među 250 najboljih škola na svetu! Nagradu smo dobili zbog našeg zalaganja u oblasti obrazovanja o klimatskim promenama. Gimnazijalci su ponovo ostvarili veliki uspeh na međunarodnom FIRST Global Challenge takmičenju u robotici - bili smo osmi u konkurenciji od čak 178 reprezentacija. Dobili smo i Evropsku oznaku kvaliteta za izuzetnost rada u okviru eTwinning projekta Travelling in a yellow submarine.